Dětská souprava pončo s baretem + svetr a návleky

 

Dětská bílo-žlutá pletená souprava zdobená chlupatou přízí
Velikost: 5 – 6 let

Potřeby:

  • pletací příze: na pončo 550 g, na baret a návleky: 150 g, na pulovr 400 g žluté melírované a bílé pletací příze Atlantis (41% akryl, 41% polyester, 18% polyamid, návin 100 g / 220 m) a 100 g chlupaté bílé příze Genesis (100% polyamid, návin 50 g / 150 m) – jedná se o příze, které pravděpodobně již nejsou v nabídce žádného výrobce. Při výběru náhradní příze dbejte na podobný materiál a podobný návin příze. Nebo použijte přízi, která odpovídá zkušebnímu vzorku.
  • jehlice: č. 4, kruhové jehlice č. 4,5, krátké ponožkové jehlice č. 4.
  • háček odpovídající velikosti

Zkušební vzorek: 15 ok x 28 řad = 10 x 10 cm

Použité vzory:

  • lícový žerzej: lícové řady hladce, rubové řady obrace (v kruhových řadách: všechny řady hladce)
  • vroubkovaný žerzej: lícové i rubové řady hladce (v kruhových řadách: střídáme 1 řadu hladce a 1 řadu obrace)
  • copánkové vzory – viz grafické popisy:
     
    V grafických popisech vzorů jsou zobrazeny jen lícové řady. V rubových řadách pleteme oka tak, jak se jeví (tj. hladká oka hladce, obrácená oka obrace)
POSTUP PRÁCE:

Baret:
Pleteme žlutou melírovanou přízí zn. Atlantis. Upleteme spodní pás baretu: začneme na 8 ok, vzorem č. 1 upleteme pruh o délce 50 cm a ukončíme. Na delší straně pruhu nabereme 112 ok. Pleteme lícovým žerzejem do výšky 8 cm. Pak si značkami rozdělíme práci na 8 dílů a na začátku každé části v každé 2. řadě ujímáme po 1 oku, dokud neujmeme všechna oka. Baret sešijeme a spodní okraj obháčkujeme 2 řadami krátkých sloupků bílou přízí Genesis. Na vrchol čapky přišijeme bílou bambulku o průměru 4 cm.

Návleky:
Upleteme 2 návleky na 5 ponožkových jehlicích v kruhových řadách vroubkovým vzorem, tj. střídáme 1 kruhovou řadu hladce a 1 kruhovou řadu obrace. Začneme chlupatou přízí Genesis na 40 ok, upleteme 10 řad a pokračujeme bílou přízí Atlantis, upleteme 22 cm a ukončíme.

Pončo:
Začneme shora bílou chlupatou přízí Genesis, na kruhové jehlice nahodíme 96 ok. Pleteme pružným vzorem 1/1 do výšky 7 cm. Nyní úplet rozdělíme na 6 částí po 16 okách. Pokračujeme žlutou melírovanou přízí Atlantis. Každou část pleteme stejně: *3 hl, 13 ok vzorem č. 2*. Na rozšíření ponča přidáváme v každé části po obou stranách hladce pleteného pásu po 1 oku v každé 2. řadě. Takto upleteme 41 cm a ukončíme. Na spodní okraj ponča upleteme lem bílou chlupatou přízí Genesis: začneme na 10 ok a vroubkovaným žerzejem upleteme pás stejně dlouhý jako je spodní obvod ponča. Pás přišijeme. Vrchní okraj ponča přehneme v polovině do rubu a přišijeme. do vzniklého tunýlku navlečeme háčkovanou šňůrku o délce 1 m. Na konce šňůrky přišijeme bambulky o průměru 6 cm.

Pulovr:
Přední díl: Na jehlice č. 4 nahodíme 69 ok bílou chlupatou přízí Genesis. Upleteme 8 cm vroubkovaným žerzejem. Dál střídáme 2 řady žlutou a 10 řad bílou přízí Atlantis a pleteme takto: 1 kr. oko, 10 ok lícový žerzej, 2x (11 ok vzor č. 3, 7 ok líc. žerzej), 11 ok vzor č. 3, 10 ok líc. žerzej, 1 kr. oko. Takto pleteme do ukončení dílu. Pro vytvarování pasu ujmeme po obou stranách dílu po 1 oku v 6., 16. a 30. řadě a přidáme po 1 oku v 60. řadě.
Ve výšce 40 cm pro průramky ujmeme po obou stranách 2 x 3 a 1 x 1 oko. Ve výšce 53 cm uzavřeme pro krční výstřih prostředních 7 ok a dopleteme obě strany odděleně. Pro zakulacení výstřihu ujmeme ještě 1 x 3, 1 x 2, 3 x 1 oko. Ukončíme ve výšce 59 cm.
Zadní díl: pleteme stejně jako přední díl. Pro krční výstřih uzavřeme ve výšce 56 cm prostředních 9 ok a pro zakulacení ještě z každé strany 1 x 4 a 1 x 3 oka a ukončíme ve výšce předního dílu.
Rukávy: Začneme chlupatou bílou přízí Genesis, nahodíme 36 ok na jehlice č. 4. Upleteme 8 cm vroubkovaným žerzejem. Dál pokračujeme bílou přízí Atlantis stále vroubkovaným žerzejem. Na rozšíření rukávů přidáváme od výšky 8 cm po obou stranách v každé 8. řadě po 1 oku. Ve výšce 33 cm pro zakulacení rukávu ujmeme po obou stranách 1 x 3, 1 x 2, 10 x 1 oko, 1 x 2 a 1 x 3 oka a zbylá oka uzavřeme.
Dokončení: Upleteme rolák bílou chlupatou přízí Genesis. Začneme na 86 ok, vroubkovaným žerzejem upleteme 14 cm a ukončíme. Rolák přišijeme k výstřihu a ohrneme.

Nákresy střihu (rozměry v cm):