Žerzejové šatečky rozšířeného střihu

Dětské šaty s živůtkem z barevných háčkovaných koleček.

Velikost na 3 roky (tj. výška postavy cca 98 cm)
Potřeby:

150 g středně silné pletací příze, zbytky přízí různých barev na kvítky sedla
kruhové a rovné jehlice č. 3,5
háček odpovídající velikosti
zip v délce cca 12 cm

Použité vzory:
1. Pružný vzor – střídáme 1 oko hladce a 1 oko obrace
2. Lícový žerzej: lícové řady pleteme hladce, rubové řady obrace
3. Kvítky: řetízek ze 4 ok spojíme pevným okem v kruh, do kterého háčkujeme 1. kolo: 3 řetízková oka místo prvního dlouhého sloupku + 14 DS. Spojíme opět v kruh pevným okem vpíchnutým do 3. oka řetízku na začátku kola. Polokroužky (k průramkům a k rozparku zadního dílu) háčkujeme ze 3 řo, spojených v kruh, do kterého vháčkujeme pouze 8 dlouhých sloupků, sloupky shrneme do jedné poloviny základního kroužku.

Zkušební vzorek: 
Na modelu 11 ok žerzeje do výše 16 řad = 5 x 5 cm
průměr jedné kytičky je 2,7 cm.


Postup práce:
Začínáme vcelku, od dolního okraje sukénky. Nahodíme 245 ok, spojíme do kruhové řady a pleteme kolem dokola nejprve 2 cm = 6 kruhových řad pružným vzorem, pak pokračujeme lícovým žerzejem. Již v první kruhové řadě spleteme 35 x každé 6. a 7. oko v jedno oko. Zbude 210 ok. Ve výši 5 cm = 16 kruhových řad označíme 6x každé 35. oko barevnou nití nebo plastovou značkou.Tato oka splétáme pak v této kruhové řadě a ještě 15x v každé 6. kruhové řadě střídavě s předchozím a následujícím okem. Spletení s předchozím okem provádíme spletením 2 ok hladce, spletení s následujícím okem provádíme spletením 2 ok přetažením (1 oko sejmout, 1 oko hl, sejmuté oko přes něj přetáhnout)

Zbylých 114 ok uzavřeme najednou ve výšce 32 cm (= 104 kruhových řad)

Rukávky:
Nahodíme 40 ok, pleteme 2 cm = 6 řad pružným vzorem, pokračujeme lícovým žerzejem. Od 4. řady nad manžetou přidáváme z obou stran po jednom oku = 48 ok celkem. Ve výšce 4 cm = 12 řad od začátku začíná koule rukávku: ujmeme z obou stran 1x 3 oka, dále v každé 2. řadě 2x 2, 11x 1 a 1x 2 oka. Zbylých 8 ok uzavřeme najednou.

Dokončení:
Díly vypneme a napaříme z rubu přes vlhkou látku. Pro sedlo předního dílu zhotovíme 28 pestrých kvítků + 2 poloviční květy + 2 kvítky pouze z jedenácti dlouhých sloupků (v průramku). Sedlo zadního dílu zhotovíme ze 30 celých květů, 10 polovičních kvítků a 2 kvítků z jedenácti dlouhých sloupků v různých barvách. Kvítky sešijeme podle modelu a střihu. Sešijeme rukávky a vsadíme do průramků. Do rozparku zadního dílu všijeme zip.

Nákres – rozměry v cm (pro zvětšení klikněte na obrázek):