Pestrý svetr a čapka


Pestrobarevný dětský zapínací svetřík a čepička

Návod na dětský pestrobarevný zapínací svetr a čepici
vznikl na základě slovenského textu z časopisu Katarinka.

Velikost: 3 – 4 roky (tj. dětská velikost 104)

Potřeby:

— středně silná pletací příze v barvách: žlutá 100g, zelená 100g, tmavě zelená 100g, bordó 100g, modrofialová 50g, světle fialová 50g a na pásek zbytek skořicové příze.
jehlice č. 2,5, č. 3,5, kruhové jehlice č. 2,5.
knoflíky po 2 zelené, žluté a bordo.
— 1 m zelené šňůrky, 2 bordo koncovky

Použité vzory:
pružný vzor 1/1: střídáme 1 oko hladce a 1 oko obrace stále nad sebou
lícový žerzej: lícové řady pleteme hladce, rubové řady obrace
vyplétané barevné kombinace:
vyplétaný vzor A


Postup práce:

Svetr:
Pravý přední díl: Začneme na 36 ok tmavě zelenou přízí na jehlicích č. 2,5. Pružným vzorem 1/1 upleteme lem do výšky 7 cm. Pokračujeme na jehlicích č. 3,5 žlutou přízí lícovým žerzejem. V 1. řadě od lemu rovnoměrně přidáme 10 ok. Pleteme 3 řady žlutou a vyplétáme vzor odstínem bordó podle nákresu vzoru A. Po vypletení vzoru pokračujeme světle fialovou přízí 3,5 cm a pak zelenou přízí až do ukončení dílu. Ve výšce 39 cm ujímáme pro krční výstřih 1x 9, 1×3, 1×2 a 3×1 oko. Pokračujeme rovně a ve výšce 44 cm všechna oka uzavřeme.

Levý přední díl: Pleteme zrcadlově. Po upletení lemu pokračujeme světle fialovou přízí do výšky 21 cm, pak upleteme 3 řady zelenou přízí a vyplétáme vzor bordó přízí podle nákresu A (spodní část vzoru je zelenou, prostřední část bordó, vrchní část vzoru až do ukončení dílu upleteme žlutou.

Zadní díl: Začneme na 72 ok tmavě zelenou přízí na jehlicích č. 2,5 a upleteme lem stejně jako na předních dílech.. Pokračujeme na jehlicích č. 3,5 žlutou. V 1. řadě od lemu rovnoměrně přidáme 20 ok. Upleteme 3 řady žlutou a vyplétáme po celé šířce vzor podle nákresu A bordovou přízí. Pokračujeme zelenou přízí až do ukončení zadního dílu. Ve výšce 42 cm uzavřeme pro krční výstřih prostředních 17 ok a obě poloviny dopleteme odděleně. Pro zaoblení ujmeme po stranách výstřihu 1×3, 2×2 a 2×1 oko a ve výšce 44 cm všechna oka uzavřeme.

Rukávy: Začínáme na jehlicích č. 2,5 na 32 ok tmavě zelenou přízí. Pružným vzorem 1/1 upleteme lem do výšky 9 cm. Pokračujeme žlutou přízí na jehlicích č. 3,5 lícovým žerzejem. V 1. řadě od lemu rozpleteme každé 2. oko na 2 oka. Pro postupné rozšiřování rukávu budeme přidávat po obou stranách 1 oko každé 3 cm. Nad lemem upleteme nejdříve 6 řad žlutou, pak vyplétáme vzor podle nákresu A bordó přízí. Na pravém rukávu pokračujeme světle fialovou, na levém rukávu modrofialovou přízí. Ve výšce 31 cm všechna oka uzavřeme.Dokončení: Díly sešijeme. Podél předních dílů nabereme oka tmavězelenou přízí a upleteme pružným vzorem 1/1 lem do výšky 3 cm. Na levém díle vypleteme 6 dírek (spleteme 2 oka a v následující řadě nad spletenými oky 1 oko nahodíme). Dírky pleteme uprostřed lemu. Horní 1. dírka je cca 1 cm od okraje, další dírky jsou od sebe vzdálené cca 8 cm. Okolo výstřihu nabereme na kruhovou jehlici č. 2,5 oka tmavě zelenou přízí a upleteme lem vzorem 1/1 do výšky 3 cm.
Kapsy: upletme 2 ks – začneme na 32 ok na jehlicích č. 3,5 a upleteme lícovým žerzejem 9 cm první kapsu odstínem bordó a druhou kapsu modrofialovou přízí. Lem vysoký 4 cm dopleteme žlutou přízí vzorem 1/1 na jehlicích č. 2,5. Pás lemu přehneme a po krajích přistehujeme. Bordovou kapsu přišijeme doprostřed spodní části levého dílu 1 cm od dolního lemu. Modrofialovou kapsu přišijeme do středu pravého dílu ve výšce 20 cm od dolního lemu.
Skořicovou přízí upleteme pásek: začneme na 170 ok a lícovým žerzejem upleteme 3 cm. Pásek přišijeme ve výšce 23 cm po obvodu svetříku, lemy necháme volné. Do vzniklého tunýlku provlečeme šňůrku a nasadíme koncovky.
Proti dírkám našijeme knoflíky odspodu 2 žluté, 2 zelené a 2 bordó. Lemy na rukávech ohrneme.

Nákres střihu – rozměry v cm:

ilustrační obrázek: svetr zezadu


Postup práce

Čepice:
Začneme na 108 ok na jehlicích č. 2,5 zelenou přízí. Vzorem 1/1 upleteme lem 9 cm a pokračujeme na jehlicích č. 3,5 lícovým žerzejem. Podle nákresu (viz obrázek níže) vyplétáme barevný vzor, pak upleteme ještě 4 cm zelenou. Skrze pracovní oka na jehlici protáhneme dojitou přízi, pevně stáhneme a upevníme uzlíkem. Pokud jsme pletli na kruhových jehlicích nemusíme sešívat šev, jinak sešijeme. Vyrobíme barevnou bambuli o průměru cca 6 cm a přišijeme jina vrchol čepice.

Nákres vypletení barevných kombinací – čepice:


Komentáře jsou vypnuty.