Chlapecká vesta s copy

Dětský pulovr bez rukávů
Návod na ručně pletenou dětskou vestu pro velikost 10 – 12 let.

Potřeby:

  • 150g středně silné pletací příze (model je pletený přízí Mahara nebo Romana, které se již nevyrábí).
  • jehlice č. 3 a 4

Použité vzory:

  • pružný vzor 1/1 – střídáme 1 oko hladce a 1 oko obrace
  • základní vzor: střídání dvou pruhů, mezi nimiž pleteme 6 ok rubového žerzeje (tj. rub obrace, líc hladce)
  • 1. pruh (8 ok): pleteme 6 ok hráškovým vzorem mezi dvěma hladkými oky následovně: 1. řada: 1 oko hladce *1 oko obrace, 1 oko hladce*. Vzor mezi ** 3x opakujeme. Pruh končíme 1 okem hladce. 2. řada: 1 oko obrace, *nad hladkým okem pleteme oko obrace, nad obráceným okem pleteme oko hladce.*  Vzor mezi ** opakujeme 3x, pruh končíme 1 okem obrace. Tímto způsobem upleteme 8 řad. 9. řada: hladké oko na začátku překřížíme s následujícím okem a hladké oko na konci překřížíme s předcházejícím okem (křížení 2 ok hladce zvnějšku dovnitř pruhu). Ostatní oka pruhu pleteme hráškovým vzorem.
  • 2. pruh: pleteme copánkovým vzorem následovně: 1. řada: 6 ok hladce, 2. řada a všechny sudé řady: pleteme obrace.  3.-8. řada: pleteme oka tak jak se jeví. 9. řada: překřížíme 6 ok takto: 3 oka dáme na pomocnou jehlici za práci, 3 oka upleteme hladce, pak 3 oka z pomocné jehlice upleteme hladce.

Zkušební vzorek: 21 ok a 26 řad = 10 x 10 cm.


Postup práce:

Zadní díl: Na jehlice č. 3 nahodíme 80 ok a pleteme pružným vzorem 1/1 do výšky 6 cm, přičemž v poslední řadě lemu přidáme rovnoměrně 10 ok na celk. 90 ok. Pak pokračujeme na jehlicích č. 4 základním vzorem. Pleteme podle sledu pruhů takto: 8 ok pruh č. 1, 6 ok rub. žerzej, 6 ok pruh č. 2 (copan), 6 ok rub. žerzej, 8 ok pruh č. 1, 6 ok rub. žerzej, 6 ok pruh č. 2 (copan), 6 ok rub. žerzej, 8 ok pruh č. 1, 6 ok rub. žerzej, 6 ok pruh č. 2 (copan), 6 ok rub. žerzej, 8 ok pruh č. 1.

Ve výšce 36 cm od nahození ujmeme pro průramky v každé 2. řadě na obou stranách: 1×5, 1×3 a 1×1 oko. Ve výšce 55 cm od začátku práce uzavřeme všechna oka najednou do vzoru (tj. hladká oka upleteme hladce, obrácená oka obrace).

Přední díl: Pleteme stejně jako zadní díl, ale současně s ujímáním pro průramky pleteninu rozdělíme na poloviny a začneme ujímat pro V výstřih v každé 2. řadě 1 oko na obou stranách výstřihu. (Obě poloviny pleteme odděleně – jednu po druhé – nebo je můžeme plést současně, pokud na druhou polovinu načneme druhé klubko příze a pleteme ze dvou klubek najednou.) Obě části uzavřeme ve výšce zadního dílu (tj. 55 cm od nahození).

Dokončení:
Sešijeme ramenní švy. Na jehlice č. 3 nabereme kolem průramků 100 ok a upleteme 2 cm pružným vzorem 1/1. Kolem výstřihu nabereme na kruhové jehlice 140 ok a upleteme 2 cm lemu pružným vzorem 1/1 tak, aby se kraje překrývaly (tj. začneme a skončíme řadu uprostřed výstřihu V a boční kraje lemu pak přišijeme do V výstřihu, viz detail obrázku). Všechna oka lemu uzavřeme najednou do vzoru. Zapošijeme konečky příze. Nakonec sešijeme postranní švy.

Nákres střihu (rozměry v cm)

Detail výstřihu:


Komentáře jsou vypnuty.