Vánoční bačkůrky


Trojbarevné jednoduché a rychlé bačkůrky 
Návod na nejjednodušší pletené bačkůrky
ve vánočních odstínech. Můžete je připravit
pro vaše vánoční návštěvy, které si pak bačkůrky
odnesou jako malý dáreček.

Velikost: bačkůrky se dají uplést v jakékoliv velikosti. Jsou sešité z upleteného obdélníku, jehož větší strany jsou dlouhé jako cca dvojnásobek délky chodidla. Model na obrázcích je pletený pro dámskou velikost nohy cca 37 – 39.

Potřeby:

  • Středně silná příze 3 vánočních barev (např. zelená, červená, bílá), je hezké, když je alespoň jedna z přízí s lurexovým vláknem.
  • Jehlice č. 3,5.
  • jehla na přízi (tj. s velkým uchem a tupou špičkou)

Použité vzory a zkratky:

  • Vroubkovaný žerzej: lícové i rubové řady pleteme hladce
  • Lícový žerzej: lícové řady pleteme hladce, rubové obrace
Postup práce
Na jehlice nahodíme 24 ok + 2 kraj. oka zelenou přízí a pleteme vroubkovaným žerzejem do výšky cca 2/3 délky chodidla, na modelu 28 vroubků, tj 56 řad. Poslední řada je rubová.
Dál pokračujeme bílou přízí a upleteme 4 řady lícovým žerzejem.
Pak červenou přízí 4 řady vroubkovaným žerzejem.
Těchto 8 řad (4 bílé a 4 červené) opakujeme ještě 7x a zakončíme 4 řadami bílou přízí. Máme celkem 8 červených proužků s vroubky a 9 bílých hladkých proužků.
Dál pokračujeme opět zelenou přízí a upleteme znovu 56 řad vroubkovaným žerzejem. Pak všechna oka uzavřeme. Upletený obdélník má celkovou délku přibližně dvojnásobku délky chodidla.

Barevné konečky přízí zapošijeme do rubu pleteniny.
Obdélník položíme rubovou stranou nahoru. Jehlou s navlečenou bílou přízí provlékneme krajová oka prostřední červenobílé části (na straně se zapošitými konečky) a stáhneme je do malého pevného kroužku. Upevníme uzlíkem a zapošitím.

Na rubové straně sešijeme zbývající šev bačkůrky, červenobílou část sešijeme bílou přízí a zelenou část sešijeme zelenou přízí. Konečky příze zapošijeme do rubu.

 

Nárt bačkůrky na lícové straně ozdobíme přišitou bambulkou.
K vytoření bambulky stačí trojité vlákno (tj. ze všech 3 barev) několikrát obtočit příčně kolem dlaně nebo jen kolem prstů, pak z dlaně sesunout, uprostřed stáhnout a svázat a ve vzniklých kličkách všechna vlákna přestříhat.

A teď druhou bačkůrku – vytvoříme úplně stejně.
A pak další.. a další..:-))


zdroj návodu

Komentáře jsou vypnuty.