Tříbarevná souprava – kalhotky a pulovřík


Kojenecká souprava – krátké kalhotky a tričko
Návod na pletení pro dětskou velikost 5 až 8 měsíců.

Potřeby:

 • 200 g světle modré, po 60 g modré a bílé slabší pletací příze stejné kvality
 • jehlice č. 2,5
 • krátké jehlice č. 2,5
 • 3 odkládací jehlice (zavírací špendlík)
 • 4 knoflíčky
 • háček na přízí v odpovídající velikosti

Použité vzory:

 1.  pružný vzor 1/1: 1 oko hladce, 1 oko obrace. Střídáme po celou řadu a stále nad sebou.
 2.  vroubkový žerzej: líc i rub pleteme hladce (2 řady = 1 vroubek)
 3.  lícový žerzej: líc hladce, rub obrace
 4.  tříbarevný vzor – počet ok: násobek 4 (+ okr. oka):
  pleteme mezi krajovými oky
  1. řada (líc) – světle modrou přízí: hladce,
  2. řada: hladce,
  3. řada – modrou přízí: * 3 hl, 1 oko sejmeme, přízi vedeme za prací (tj. v rubu) * vzor mezi ** opakujeme, řada končí sejmutým okem.
  4. řada: * sejmuté oko opět sejmeme, přízi vedeme vpředu (tj. v rubu), 3 hl *, úsek mezi ** opakujeme.
  5. řada bílou přízí: 1 hl, * 1 oko sejmeme, přízi vedeme vzadu (tj. v rubu), 3 hl *, úsek mezi ** opakujeme, řada končí 2 hl.
  6. řada: 2 hl, * sejmuté oko opět sejmeme, přízi vedeme vpředu (tj. v rubu), 3 hl *, úsek mezi ** opakujeme, řada končí 1 hl.
  Do výšky opakujeme 3. až 6. řadu a barevné příze střídáme vždy po 2 řadách – sv. modrá – modrá – bílá.

Zkušební vzorek: lícovým žerzejem 30 ok x 40 řad = 10 x 10 cm


Postup práce

KALHOTKY
Zadní díl:
Světle modrou přízí začneme na 19 ok a pleteme tříbarevným vzorem. Na obou stranách přidáváme v každé 2. řadě 11 x 1 oko a 10 x 2 oka (na celk. 81 ok). Pak pokračujeme rovně a ve výši strany 14 cm pleteme dalších 12 řad pružným vzorem, přičemž v 1. řadě rovnoměrně ujmeme 8 ok (na celk. 73 ok). V 7. řadě vypleteme dírky (tj. * 2 oka spleteme hladce, 1 oko nahodíme *, opakujeme **). Po upletení 12. řady z obou stran uzavřeme volně do vzoru po 11 okách a nad zbývajícími 51 oky pleteme vrchní část: krajové oko, 5 ok vroubkovým žerzejem, 39 ok lícovým žerzejem, 5 ok vroubkovým žerzejem, kraj. oko. Pokračujeme tímto rozdělením a během práce ujímáme v každé 6. řadě 5 x 2 oka takto: na začátku řady: kraj. oko, 5 ok vroubkovým vzorem, 2 oka splést přetažením (tj. 1 oko sejmeme, 1 oko upleteme hladce, sejmuté oko přes něj přetáhneme.), na konci lícového žerzeje 2 oka spleteme hladce, 5 ok vroubkovým žerzejem, kraj. oko (na celk. 41 ok).
Ve výšce 8 cm pleteme přes všechna oka vroubkovým žerzejem 12 řad (tj. 6 vroubků), pak uzavřeme prostředních 19 ok a na obou stranách nad 11 oky pleteme ještě 20 řad vroubkovým žerzejem. Pak oka uzavřeme.

Přední díl: Začneme světle modrou přízí na 19 ok a pleteme tříbarevným vzorem 12 řad rovně, pak na obou stranách v každé 2. řadě přidáváme 7 x 1 oko a 8 x 3 oka (na celk. 81 ok a dál pleteme stejně jako zadní díl.

Dokončení:
Sešijeme v rozkroku k sobě přední a zadní díl – nejlépe neviditelným „matracovým“ stehem, pak sešijeme strany. Kolem nohavičky na krátké jehlice nabereme 78 ok (= zadní díl 37, přední díl 41 ok) a pleteme pružným vzorem do výše 4 cm. Oka volně uzavřeme do vzoru. Lem v polovině přehneme do rubu a přišijeme. Stejně upravíme i druhou nohavičku.
Pak celou horní část, tj. přední i zadní díl obháčkujeme světle modrou přízí 1 řadou kr. sloupků. Při háčkování dáváme pozor, abychom práci nestahovali nebo nevytahovali. Na předním díle  na obou ramenních dílech přeháčkujeme všech 11 ok ještě jednou řadou kr. sloupků a vyháčkujeme na každém dílku 2 knoflíkové dírky ( = 3 řet. oka a 2 sloupky vynecháme). Na zadní dílky našijeme knoflíčky. Uháčkujeme asi 100 cm dlouhý řetízek ze dvou vláken příze a provlékneme ho řadou dírek v pase, zavazování je uprostřed.


PULOVR
Zadní díl: Světle modrou přízí začneme na 70 ok a 4 cm pleteme pružným vzorem, dál pokračujeme lícovým žerzejem. V celkové výši 18 až 20 cm začneme plést tříbarevný vzorek a pro raglánový průramek z  obou stran uzavřeme nejprve 1 x 2 oka, pak ujímáme každou 2. řadu 11 x 1 oko. Zbývajících 44 ok přesuneme na odkládací jehlici (zavírací špendlík) nebo necháme na stávající jehlici, zatím bez dalšího pletení.

Přední díl pleteme stejně jako zadní díl.

Rukávky: Začneme světle modrou přízí na 62 ok. Nejprve upleteme 6 řad vroubkovaným vzorem a dál pokračujeme 8 řad lícovým žerzejem. Pak pleteme tříbarevným vzorkem a pro raglán opět na obou stranách uzavřeme 1 x 2 a 11 x 1 oko – jako na zadním díle. Zbývajících 36 ok přesuneme na odkládací jehlici (zavírací špendlík) nebo necháme na stávající jehlici, zatím bez dalšího pletení.

Sedlo: nyní všechny nedokončené díly přesuneme na krátké jehlice, tj. zadní díl, rukávek, přední díl a druhý rukávek. Pokračujeme v kruhových řadách pružným vzorem 1/1 a v 1. řadě, v místech, kde se jednotlivé díly spojují, spleteme vždy 2 oka v jedno (na celk. 156 ok). Ve výšce 4 cm pružného vzoru vypleteme řadu dírek stejně jako na kalhotkách, pak upleteme ještě 3 řady pružným vzorem a všechna oka pružně do vzoru uzavřeme.

Dokončení: Sešijeme strany a rukávky. Ze dvou vláken příze uháčkujeme řetízek dlouhý asi 80 cm a provlékneme ho řadou dírek – začínáme končíme uprostřed předního dílu.

 

Komentáře jsou vypnuty.