Dětská šatová sukně

Pletená šatová sukýnka ze zbytků
Oblíbený návod na dětskou šatovou sukýnku je převzatý ze staré“Praktické ženy“ a je pro velikost na 2 – 3 roky.

Potřeby:

  • celkem asi 180 g barevných zbytků přízí různých kvalit
  • 60 g bílé tenké příze
  • jehlice č. 3

Barevné kousky přízí, jejichž délka může být 1 až 2 m, navážeme pevně tkalcovskými uzly a stočíme do dvou klubíček. Pleteme trojitou přízí, a to dvěma vlákny barevných zbytků a k tomu jedním vláknem tenké bílé příze.

Základní vzor:
Lícový žerzej (líc hladce, rub obrace) v nestejně širokých pruzích oddělených rubovým žerzejem (líc obrace, rub hladce). Pleteme podle vlastního zkušebního vzorečku a nákresu střihu. Uvedený počet ok je přibližný, protože závisí na síle barevných přízí.


POSTUP PRÁCE:

Zadní díl začneme na 75 ok.  Podle střihu ujímáme po obou stranách po 1 oku tak, aby ve výšce 31 cm byla šířka dílu 32 cm.
Z obou stran ujmeme pro průramky 3 oka, pak 2 x 2 oka a po 1 oku (podle střihu). Ve výšce 41 cm uzavřeme pro výstřih prostředních 5 ok, pak dopleteme každou polovinu zvlášť s ujímáním u výstřihu ještě 2x po 2 okách a pak po 1 oku tak, aby ve výšce 45 cm byla ramenní šíře na každé straně 4 cm. Pak oka uzavřeme.

Přední díl začneme a pleteme stejným způsobem jako zadní, jen výstřih bude hlubší. Začneme jej tvarovat už ve výšce 38 cm.

Dokončení:
Hotové díly lehce napaříme. Sešijeme ramenní a postranní švy. Uzlíky, které po upletení zůstaly na lícové straně, háčkem protáhneme do rubu. Nakonec obháčkujeme krátkými sloupky dolní okraj sukně, průramky a výstřih.

Nákres střihu (rozměry v cm) + původní návod:
 


 

Komentáře jsou vypnuty.