Svetřík s vypleteným krtkem

Dětský pulovr s obrázkem
Návod na pletený svetřík je převzatý ze staré “Praktické ženy” a je připraven pro dětskou velikost 110 (tj. na cca 4 – 6 let).

Potřeby:

  • 200 g středně silné příze (např. Bambino) v základní krémové barvě a zbytky zelené, růžové, černé, hnědé, okrové, bílé, šedé, modré a červené příze stejné síly
  • jehlice č. 3 a 4

Použité vzory:

  • pružný vzor 1/1 = 1 oko hladce anglicky , 1 oko obrace, pleteme stále nad sebou.
  • hráškový vzor = 1 oko hladce, 1 oko obrace, střídavě nad sebou.
  • lícový žerzej = líc hladce, rub obrace
  • vroubkový vzor = líc i rub hladce
  • vypletený obrázek krtka podle předlohy:

Zkušební vzorek: 10 cm = 22 ok


POSTUP PRÁCE:

Zadní díl:

Začneme na 80 ok na jehlicích č. 3 a pleteme lem šedou přízí pružným vzorem 1/1 do výšky 5 cm. Uprostřed lemu upleteme 4 řady růžovou přízí. Nad lemem přepleteme na silnější jehlice a přidáme z rubové strany za každým 10. okem 1 oko – na celk. 87 ok. Pokračujeme lícovým žerzejem základní barvou do výšky 32 cm od lemu, kde pro průkrčník uzavřeme prostředních 15 ok a dále z každé strany ještě 2 x 4 oka. Náramenice uzavřeme rovně ve výšce 33 cm od lemu.

Přední díl začneme stejně jako zadní. Po rozpletení lemu na celkových 87 ok pokračujeme zelenou přízí lícovým žerzejem. Po 4 řadách vyplétáme obrázek – nejprve krtinu hráškovým vzorem a pak krtka lícovým žerzejem podle legendy v nákresu (tj. 0 = základní, 1 = černá, 2 = růžová, 3 = šedá, 4 = červená, 5 = modrá, 6 = okrová, 7 = hnědá, 8 = bílá, 9 = zelená). Ve výšce 30 cm nad lemem uzavřeme pro krční výstřih prostředních 9 ok (dál pleteme levou a pravou stranu odděleně). Pro zakulacení výstřihu uzavřeme z každé strany ještě 1 x 3, 2 x 2 a 4 x 1 oko. Pokračujeme rovně do výšky zadního dílu a rovně uzavřeme obě náramenice.

Rukáv začneme jehlicemi č. 3 na 37 ok a pleteme lem stejně jako na obou dílech. V poslední rubové řadě lemu přidáme za každým 2. okem 1 oko na celkových 54 ok. Na silnějších jehlicích dál pokračujeme 12 řad vroubkovým žerzejem růžovou přízí, pak základní barvou lícovým žerzejem do výšky 17 cm od lemu a zakončíme 12 řadami růžovou přízí vroubkovým vzorem. Pro rozšíření rukávu přidáváme během pletení 1 oko na začátku a na konci každé 6. řady. Ve výšce 20 cm od lemu máme 76 ok, která rovně uzavřeme.


Dokončení
Krtkovi vyšijeme oči, prsty, vousy, bradu a obočí černou přízí. Oči plným a ostatní detaily stonkovým stehem. Konce přízí zapošijeme do rubu. Díly sešijeme v ramenou a v bocích . Kolem výstřihu nabereme 100 ok na (kruhové nebo 4 krátké) jehlice č. 3 a pleteme lem šedou přízí pružným vzorem 1/1 do výšky 5 cm.

Nákres střihu:

Nákres hotového svetříku: