Kojenecká letní soupravička

Bílý pulovr a kalhotky s listovým vzorem
Návod pro kojeneckou velikost 68-74

Potřeby:

  • 300 g bílé příze Aparta Fein (zn. Junghanswolle; 100% bavlna, návin 200 m / 100 g) nebo jiné kvalitní bavlněné příze vhodné pro jehlice č. 3,5. Zbytky angorové vlny v barvě zelené, lila a šeříku.
  • Jehlice č. 3,5
  • 1 knoflík
  • prádelní guma

Použité vzory a zkratky:

  • Lícový žerzej: líc hladce, rub obrace
  • Listový vzor (nad 18 oky): Pleteme podle grafického popisu.

    Jsou zobrazeny jen lícové řady, v rubových řadách pleteme všechna oka i nahození obrace. Těchto 18 ok vodorovně opakujeme, přičemž si oka rozpočítáme od prostředka. 1. až 20. řadu pleteme 1x.
  • Obrázek růže: Vyšíváme podle schématu plochými stehy.
  • Lem: 1. až 6. řada: Lícový žerzej, 7. řada: střídáme 2 oka hl, 1 nahození. 8 – 11. řada lícový žerzej, 12. řada (rubová): oka  spleteme s oky 1. řady (vznikne dutinka s vlnitým okrajem).

Hustota vzoru: 21,5 oka a 25 řad = 10 x 10 cm


Postup práce:

PULOVR
Zadní díl: Začneme na 60 ok bílou přízí a upleteme lem (viz popis výše). Dále pleteme listovým vzorem = 3 motivy, 20 řad. Pak pokračujeme lícovým žerzejem. Ve výšce  21 cm od lemu práci pro rozparek vprostřed rozdělíme a obě strany dopleteme odděleně. Ve výšce 28 cm od lemu všechna oka uzavřeme.

Přední díl: Pleteme jako zadní díl, ale pro krční výstřih uzavřeme ve výšce 24 cm od lemu prostředních 10 ok a obě strany dopleteme odděleně. Pro zakulacení na vnitřním okraji uzavíráme v každé 2. řadě 1 x 3 oka a 2 x 2 oka. Zbylých 18 ok náramenice uzavřeme ve výšce zadního dílu.

Rukáv: Začneme na 32 oka bílou přízí a upleteme lem. Dále pleteme listový vzor = 1 motiv uprostřed a pokračujeme lícovým žerzejem. Pro rozšíření rukávu přidáváme po obou stranách v každé 4. řadě 10 x 1 oko na celkových 52 oka. Ve výšce 16 cm od lemu všechna oka uzavřeme.

Dokončení: Na přední díl vyšijeme obrázek růže. Sešijeme švy, přičemž u postranních švů necháme horních 12 cm volných pro vsazení rukávů. Po obvodu krčního výstřihu nabereme bílou přízí cca 56 ok a upleteme lem, ale v poslední řadě oka uzavřeme. Okraj rozparku obháčkujeme 1 řadou krátkých sloupků, přičemž uděláme poutko pro knoflík. Přišijeme knoflík, vsadíme rukávy.


KALHOTY
Pravá nohavice: Začneme na 54 ok bílou přízí a upleteme lem. Pak rovnoměrně přidáme 8 ok na celk. 62 oka. Dále upleteme listovým vzorem 3 motivy (20 řad) a pokračujeme lícovým žerzejem. Současně pro sešikmení přidáváme po obou stranách v každé 5. řadě 5 x 1 oko (na celk. 72 oka). Ve výšce 11 cm od lemu uzavíráme pro rozkrok po obou stranách v každé 2. řadě 1 x 3 oka a 3 x 1 oko (na celk. 60 ok). Po 26 cm od lemu upleteme pro lem v pase ještě 4 cm lícovým žerzejem, pak všechna oka uzavřeme.

Levá nohavice: Pleteme stejně jako pravou nohavici.

Dokončení: Sešijeme švy. Lem v pase přehneme dovnitř na polovinu a protáhneme gumu.

Nákres střihu (rozměry v cm):

Komentáře jsou vypnuty.