Pruhovaný zelený krokodýlek

Pletená hračka – krokodýl
Velikost: délka 74 cm

Potřeby:

  • 70 g tmavě zelené, 120 g světle zelené, 120 g oranžové a 25 g okrové silnější pletací příze podobné kvality
  • jehlice č. 4
  • materiál na vycpání
  • 2 knoflíčky se spodním přišíváním na oči

Použité vzory:

  1. lícový žerzej: pleteme líc hladce, rub obrace.
  2. vroubkový žerzej: pleteme líc i rub hladce
  3. sled barevných proužků: * 4 vroubky světle zelenou přízí, 2 vroubky tmavě zelenou přízí *, barvy mezi ** opakujeme.

Zkušební vzorek:
Lícový žerzej: 10 cm = 28 řad
Vroubkový žerzej: 10 x 10 cm = 20 ok a 40 řad (= 20 vroubků)


Popis práce

Vrchní část – záda: začneme světle zelenou přízí na 10 ok a pleteme vroubkovým žerzejem proužky. Pro rozšíření přidáváme po obou stranách v každém 8. vroubku 11 x 1 oko (na celk. 32 ok). Po upletení 91 vroubků od začátku práce začneme ujímat – na obou stranách v každém 2. vroubku ujmeme 5 x 1 oko (na celk. 22 ok). Ve výšce 100 vroubků je ukončené tělo a pokračujeme jen tmavě zelenou přízí – pleteme hlavu a tvarujeme ji takto: na obou stranách v každém vroubku přidáme 4 x 1 oko, pak v každém vroubku 3 x 1 oko ujmeme, dál ujímáme v každém 4. vroubku 7 x 1 oko a  nakonec v dalším 3. vroubku ujmeme ještě po 1 oku. Zbývajících 8 ok uzavřeme, celá hlava = 45 vroubků.

Spodní část – bříško: začneme oranžovou přízí na 10 ok a pleteme lícovým žerzejem. Každou 8. řadu přidáme na obou stranách 11 x 1 oko. V celkové výšce asi 45 cm opět na obou stranách ujímáme: v každé 4. řadě 2 x 1 oko a pak v každé 2. řadě 3 x 1 oko. Ve výšce cca 50 cm pro hlavu přidáme na obou stranách po 1 oku a toto přidávání opakujeme každou 2. řadu ještě 3x. Pak v každé 2. řadě 3x po 1 oku ujmeme. Zbývá 24 ok. Dále ujímáme v každé 5. řadě po obou stranách  8x 1 oko a zbývajících 8 ok uzavřeme najednou ve stejné výšce hlavy jako na zádech.

Tlamička:
Okrovou přízí začneme na 8 ok a pleteme lícovým žerzejem, současně v každé 4. řadě přidáme 2 x 1 oko a v každé 6. řadě 6 x 1 oko (na celk. 24 ok). Pleteme rovně do celkové výšky 16 cm a všechna oka uzavřeme. Upleteme ještě jeden stejný dílek.

Dokončení:
Díly sešíváme rubovou stranou navrch. Spodní díl – bříško sešijeme v části hlavy s jedním dílem tlamičky. Pak sešijeme dohromady horní a spodní část těla a sešijeme také oba dílky tlamičky. Vzadu u ocásku necháme část nesešitou, abychom práci mohli obrátit na lícovou stranu. Celého krokodýla pozorně vycpeme (zachováme tvar těla) a došijeme z lícové strany ocásek. Tmavě zelenou přízí dlouhými stehy vyšijeme v tlamičce zuby a na hlavu přišijeme 2 knoflíky jako oči.
Ze světle zelené příze zhotovíme 4 malé bambulky (tj. kroužky o průměru cca 6 cm, vnitřní ortvor průměr 2,5 až 3 cm.), ty pak k tělíčku přišijeme jako nohy.
viz obrázek: