Malý a větší pletený oslík

Pletené vroubkované zvířátko – oslík
Oslík je upletený z jednobarevné příze, pouze na očka a nozdry potřebujeme malý zbytek černé příze a na tlamu několik vláken červené příze. Popis je na dvě velikosti.

Díly střihu:
A = trup
B = hlava
C = ucho

Vzory:

  1. Vroubek – pleteme líc i rub hladce
  2. Lícový žerzej – líc pleteme hladce, rub obrace

POSTUP PRÁCE:

Pro trup A nahodíme 35 (53) ok, pleteme vroubkem rovně 8 (12) řad. Na začátku 9. a 10. (13. a 14.) řady uzavřeme 6 (9) ok, pokračujeme rovně až do 20. (28.) řady. Na konci 21. a 22. (29. a 30.) řady opět přidáme 6 (9) ok a pokračujeme až do 31. (43.) řady. Ve 32. (44.) řadě uzavřeme všechna oka.


Hlavu B tvoří obdélník začatý na 14 (20) ok, pletený vroubkem rovně 32 (48) řad. Pak všechna oka uzavřeme.

Ouška C začínáme na 8 (10) ok a pleteme 1.-5. (1.-7.) řadu lícovým žerzejem. Na konci každé další řady spleteme vždy poslední 2 oka v jedno oko až do vyčerpání všech ok.

Dokončení:
U trupu sešijeme nejprve nožky a vyplníme vatou nebo molitanovou drtí, pak sešijeme břišní šev a postupně plníme. Na jedné – delší straně hlavy nabereme krajová oka, stáhneme a sešijeme = dolní část – tlama. Druhou – delší stranu přeložíme v polovině a sešijeme = horní část hlavy. Zbylým otvorem vsuneme náplň, z poloviny od tlamy otvor sešijeme a otevřenou částí našijeme hlavu k trupu. Na hlavu připevníme uši. Podle obrázku modelu protáhneme přízi kolem hlavy ve výšce asi 1/3 zdola, stáhneme. Vyšijeme oči, nozdry a tlamu. Na horní část hlavy zasmykujeme několik třásní = hřívu. Ocas tvoří kratší zakroucená šňůrka.

Nákres tvaru jednotlivých částí (kliknutím na obrázek jej zvětšíte):