Soupravička s lučním koníkem


Čelenka, kalhotky a pulovřík s obrázkem
Velikost: 7 – 12 měsíců
Potřeby:

  • 300 g bílé, 100 g fialové příze zn. Viola (100% akryl, 100 g / 256 m), zbytky dalších různobarevných přízí
  • 1 fialový knoflík
  • jehlice č. 2,5

Vzory:

  1. lícový žerzej (líc hladce, rub obrace)
  2. vroubkovaný žerzej (líc i rub hladce)
  3. tunelový vzor – zvýšíme počet ok na dvojnásobek, pak pleteme v rovných řadách, tj. střídáme rub a líc: řada 1: * 1 oko hladce, přízi přesuneme dopředu jako pro pletení obrace, ale další 1 oko jen sejmeme obrace (sejmout s přízí vedenou před prací), pak přízi vedeme zpět mezi jehlicemi dozadu. Od * stále opakujeme do konce řady. Poslední oko každé řady je oko sejmuté obrace. Tuto řadu stále opakujeme a pleteme do požadované výše. Všechna oka pak uzavřeme takto: 2 oka spleteme hladce, další 2 oka spleteme hladce, první vzniklé oko volně přetáhneme přes druhé vzniklé oko. Takto pokračujeme do konce řady.
  4. vypletený obrázek – předloha (pro zvětšení kliknout na obrázek):

Hustota pletení: 26 ok x 35 řad = 10 x 10 cm

POSTUP PRÁCE

Čelenka
Začneme na 100 ok bílou přízí a lícovým žerzejem upleteme 20 řad. Z obou stran založíme do vnitřní strany po 5 řadách a přišijeme. Sešijeme čelenku. Fialovou přízí upleteme mašličku: začneme na 12 ok, upleteme 4 řady vroubkovým žerzejem, 8 řad lícovým žerzejem. V následující řadě ujmeme každé 2. oko, upleteme 2 řady lícovým žerzejem, v další řadě přidáme očka tak, jak jsme ujmuli, pak pleteme 8 řad lícovým žerzejem a 4 řady vroubkovaným žerzejem. Všechna oka uzavřeme. Mašličku přiložíme středem na šev čelenky, několikrát převáženme dokola bílou přízí a stáhneme.

Pulovr
Přední díl: začneme na 176 ok fialovou přízí. Vroubkovaným žerzejem upleteme 4 řady, 8 řad lícovým žerzejem a v následující řadě spleteme každá 2 sousední oka v jedno (= ujmeme polovinu ok). Pokračujeme 6 řad bílou přízí lícovým žerzejem a uprostřed dílu vypleteme obrázek podle předlohy. Pokračujeme bílou přízí a ve výšce 30 cm uzavřeme pro výstřih prostředních 16 ok, pak obě poloviny dopleteme zvlášť. Pro zaoblení výstřihu uzavřeme ještě po obou stranách 1 x 4, 1 x 3, 1 x 2 a 1 x 1 oko. Ve výšce 33 cm zbylá oka uzavřeme.
Zadní díl: Pleteme stejně jako přední díl, jen po fialovém volánku pokračujeme celý díl bílou přízí lícovým žerzejem. Pro výsřih uzavíráme oka stejně jako na předním díle.


Rukávy:
Začneme na 34 ok fialovou přízí. Lícovým žerzejem upleteme 2,5 cm, 1 řadu rubovým žerzejem a pokračujeme lícovým žerzejem. Od výšky 5 cm přidáváme po obou stranách 13 x 1 oko v každé 4. řadě. Ve výšce 23 cm všechna oka uzavřeme.

Dokončení:
Obrázek obšijeme černou přízí zadním stehem, řetízkovým stehem vyšijeme červené kvítky, zelenou přízí vyšijeme stonky a řetízkovým stehem lístky. Paprsky slunce vyšijeme žlutou přízí zadním stehem. Sešijeme díly, 3 cm na levém rameni nesešíváme a obháčkujeme okraje bílou přízí 1 řadou krátkých sloupků. Fialovou přízí upleteme lem na pro krční výstřih takto: začneme na 75 ok, upleteme 10 řad lícovým žerzejem, 1 řadu rubovým žerzejem, 10 řad lícovým žerzejem. Zároveň na levé straně vypleteme v 5. a 15. řadě, v 5. a 6. oku od kraje po jedné dírce. Všechna oka uzavřeme najednou. Pás přišijeme zevnitř okolo krčního výstřihu, přeložíme podélně napůl a opět přišijeme okolo krčního výstřihu. Dírky sešijeme. Proti dírce přišijeme knoflík.
Spodních 2,5 cm na rukávech přehneme dovnitř a přišijeme.

Kalhotky
První nohavičku začneme na 50 ok filaovou přízí. Upleteme 3 cm lícovým žerzejem, 1 řadu rubovým žerzejem, 3 cm lícovým žerzejem a rozpleteme každé oko na 2 oka. Pokračujeme bílou přízí lícovým žerzejem. Pleteme rovně do výšky 27 cm. Po obou stranách uzavřeme postupně 1 x 4, 1 x 3, 1 x 2 a 1 x 1 oko. Pokračujeme rovně a ve výšce 45 cm upleteme 3 cm tuneovým vzorem a ukončíme. Druhou nohavičku upleteme stejně. Nohavice sešijeme, spodní 3 cm zahneme do rubu a přišijeme. Do tunýlku navlečeme gumu pomocí malého zavíracího špendlíku.
Nákresy střihu (rozměry v cm):