Dětské palčáky

Návod na ručně pletené dětské rukavice
Návod je pro 5 dětských velikostí. Správnou velikost rukavice si zjistíme tak, že změříme obvod dlaně pod palcem (viz čárkovaná linie v nákresu ruky). Výsledný počet cm si najdeme v řádku 2 Tabulky pro pletení dětských palčáků a v řádku 1 najdeme odpovídající velikost rukavice.
 

Použitý materiál:

  • ponožková příze s návinem cca 200 m / 50 g, spotřeba cca 50 g
  • sada ponožkových jehlic č. 3 (délka jehlic 15 cm)
  • pomocná odkládací jehlice nebo zavírací špendlík

Zkušební vzorek: 30 ok a 42 kruhových řad = 10 x 10 cm

Pro lepší přehlednost a větší názornost jsou jednotlivé úseky rukavice pleteny různobarevnými přízemi. Tato vzorová rukavice je upletena pro velikost 4.

Postup práce:


Pravý palčák:
Lem:

Pro pravý palčák nahodíme 44 ok (viz Tabulka, řádek 4), která rovnoměrně rozdělíme na 4 jehlice a spojíme do kruhové řady. Lem pleteme do požadované výše nějakým pružným vzorem. Na vzorové rukavici je lem pletený do výšky 4 cm pružným vzorem 2/2 (tj. 2 oka hladce, 2 oka obrace střídáme po celé řadě a stále nad sebou).

Palcový klín:
Nad všemi oky lemu upleteme 2 kruhové řady hladce. Prvních 22 ok kruhové řady tvoří dlaň rukavice, posledních 22 ok tvoří hřbet rukavice. Pro palcový klín si vyznačíme 2. a 4. oko dlaně. Ve 3. kruhové řadě za 1. vyznačeným okem a před 2. vyznačeným okem přidáme z příčné nitě vždy po 1 oku hladce za zadní nit. *Další 2 kruhové řady pleteme bez přidávání. V následující kruhové řadě přidáme již popsaným způsobem opět 2 oka.
Od * opakujeme tato přidávání tak dlouho, dokud nedosáhneme správného počtu ok pro palcový klín odpovídajícího velikosti rukavice (viz řádek 5 Tabulky). Pro naší velikost 4 musíme mít k dispozici 15 ok palcového klínu. Pak upleteme ještě 2 kruhové řady bez přidávání a 15 ok klínu odložíme na pomocnou odkládací jehlici, kousek příze nebo na zavírací špendlík.

Spojovací klínek pro palec:
Nad odloženými oky pro palcový klín nahodíme 7 ok pro spojovací klínek = spojnice mezi palcem a dlaní (viz Tabulka, řádek 6) a upleteme 1 kruhovou řadu hladce. Na jehlicích máme nyní 50 ok. Nad oky spojnice vypracujeme malý spojovací klínek pro palec takto: v následující kruhové řadě spleteme přetažením oko před spojnicí s 1. okem spojnice a poslední oko spojnice spleteme s následujícím okem hladce. Tato ujímání opakujeme v každé následující kruhové řadě tak dlouho, dokud nám nezbude jen prostřední oko spojnice. Nyní máme na jehlicích opět původní počet ok, tedy 44. Další úsek rukavice pleteme až k počátku špičky rovně (pro velikost 4 = 4 cm, pro vel. 1 = 2 cm, pro vel. 2 = 3 cm, pro vel. 3 = 3,5 cm, pro vel. 5 = 4,5 cm).

Špička rukavice
Ujímání pro špičku rukavice provádíme takto: 1. oko dlaně upleteme hladce a 2. a 3. oko spleteme přetažením. Následující oka dlaně pleteme hladce, 2. a 3. oko od konce spleteme hladce a poslední oko dlaně upleteme hladce. Stejným způsobem ujmeme oka i na hřbetu rukavice. Vždy první a poslední 2 oka dlaně i hřbetu tvoří jakési předělové „pásky“. Oka dlaně i hřbetu, která leží mezi nimi (v našem příkladu je jich 16 na každé straně), musíme ještě postupně ujmout pro tvarování špičky. Polovinu těchto ok (po 4 okách v kruhových řadách, v nichž ujímáme) postupně ujmeme v každé následující 2. kruhové řadě, druhou polovinu ok (opět po 4 okách) pak v každé kruhové řadě. Jakmile nám zbude jen 8 ok předělových „pásků“, pracovní přízi odstřihneme, všechna zbývající oka provlékneme a stáhneme přesahujícím koncem příze a přízi zapošijeme do vnitřní strany špičky. Nyní má hotová rukavice bez lemu délku podle Tabulky, řádek 8.

Palec
Odložených 15 ok palcového klínu nabereme na jehlice a ze spojovacího klínku pro palec nabereme 7 ok = 22 ok. Tato oka rovnoměrně rozdělíme na 3 jehlice a upleteme 1 kruhovou řadu hladce. Nad 7 oky nabranými ze spojovacího klínku vypracujeme další malý klínek a to stejným způsobem (ujímáním), jakým jsme pletli první spojovací klínek, až nám zbude jen prostřední oko. Pro palec máme nyní k dispozici 16 ok, nad nimiž dále pleteme rovně. Ve vzdálenosti asi 1 cm od předpokládaného konce palce (viz Tabulka, řádek 7) začneme ujímat pro špičku palce tak, že na konci každé jehlice stále splétáme poslední 2 oka hladce. Jakmile nám zbude jen 6 ok, pracovní přízi odstřihneme, zbývající oka provlékneme a stáhneme přesahujícím koncem příze a přízi zapošijeme do vnitřní strany špičky.

Levý palčák pleteme zrcadlově, tzn, že pro přidávání na palcový klín si označíme 19. a 21. oko dlaně.

Komentáře jsou vypnuty.