Růžové kalhoty a svetřík

Kojenecká soupravička s kosočtvercovým vzorečkem.

Velikosti: 0 – 3 měsíce

Materiál: 5 klubek světle růžové příze a 1 klubko bílé příze Sarah (100% mercerizovaná bavlna; návin 130 m / 50 g) od fy 3Pagen. Po 2 pletacích jehlicích č. 2 a č. 2,5; prádlová guma; 3 knoflíky.

Pružný vzor – jehlice č. 2: Střídáme 1 oko hladce a 1 oko obrace.
Pruhy v pružnm vzoru: + 2 řady bílou přízí, 2 řady růžovou přízí, od + stále opakujeme.
Ažurový vzor, jehlice č. 2,5: Pleteme podle popisu. Jsou zakresleny pouze lícové řady, v rubových řadách oka pleteme tak, jak se jeví. Nahození pleteme obrace. Na šířku pleteme oka před +, pak oka od + do + stále opakujeme, končíme oky po +. Na výšku zakreslené řady stále opakujeme.

Hustota ažurového vzoru: 28 ok a 40 řad = 10 x 10 cm.SVETŘÍK

Zadní díl:
Nahodíme 62 oka bílou přízí a pleteme 14 řad pruhovaným pružným vzorem, přičemž v poslední řadě rovnoměrně přidáme 11 ok (= 73 oka). Dále pokračujeme růžovou přízí ažurovým vzorem. V celkové výši 23 cm všechna oka uzavřeme.

Pravý přední díl: 
Nahodíme 30 ok bílou přízí a pleteme 14 řad pruhovaným pružným vzorem, přičemž v poslední řadě přidáme rovnoměrně 7 ok na celkových 37 ok. Dále pokračujeme ažurovým vzorem růžovou přízí. V celkové výši 9 cm ujmeme pro zkosení krčního výstřihu na pravé straně v každé 6. řadě 12 x 1 oko. V celkové výši 23 cm všechna oka uzavřeme.

Levý přední díl:
Pleteme zrcadlově.

Rukáv:
Nahodíme 34 oka bílou přízí a pleteme 14 řad pruhovaným pružným vzorem, přičemž v poslední řadě přidáme  rovnoměrně 19 ok na celkových 53 oka. Dále pokračujeme růžovou přízí ažurovým vzorem. V celkové výši 18 cm všechna oka uzavřeme.
Dokončení:
Díly položíme pod vlhkou osušku a necháme uschnout. Postranní švy, švy na ramenou a u rukávů sešijeme. Pro légu na zapínání nabereme podél předních dílů a krčního výstřihu bílou přízí 138 ok a pleteme pružným vzorem 4 řady bílou přízí, 2 řady růžovou přízí a 4 řady bílou přízí, přičemž u pravého předního dílu vypracujeme ve 4. řadě rovnoměrně od sebe 3 knoflíkové dírky (= 1 oko uzavřeme aniž bychom je upletli a v následující řadě ihned znovu nahodíme). Vsadíme rukávy a přišijeme knoflíky.

KALHOTKY:

Upleteme 2 stejné díly.
Nahodíme 44 oka bílou přízí a pleteme 30 řad pruhovaným pružným vzorem, přičemž v poslední řadě oka zdvojnásobíme = 88 ok. Dále pokračujeme růžovou přízí ažurovým vzorem, přičemž přidáme v 1. řadě rovnoměrně 15 ok = 103 oka. V celkové výši 18 cm přidáme po obou stranách v každé 2. řadě 1 x 1 oko a 2 x 2 oka = 113 ok. V celkové výši 32 cm upleteme ještě 30 řad pruhovaným pružným vzorem nad všemi oky a pak oka zavřeme tak, jak se jeví. Díly položíme na vlhkou osušku a necháme uschnout. Sešijeme švy, přičemž u nohavičky dáme pozor na přeložení. Horní lem přehneme dovnitř na polovinu. Navlékneme gumu a sešijeme.

Vzor s vysvětlivkami značek:

Nákres střihu – rozměry v cm:

Komentáře jsou vypnuty.